Grzyby to niezwykłe królestwo. Występowanie najróżniejszych odmian zaobserwowano we wszystkich strefach klimatycznych świata, zarówno na lądach, jak i w wodach. To liczne organizmy, których gatunków jest prawdopodobnie aż 4 razy więcej niż roślin nasiennych. Grzyby oraz ich uprawa to bardzo ciekawe i zajmujące zajęcie, dzięki któremu możesz poczuć się jak prawdziwy mykolog. W dalszej części tekstu poznasz najważniejsze wskazówki dotyczące hodowli, a także garść przydatnych informacji i pojęć dla początkujących.
- Grzybnia i grzyby – czy są tym samym?
- Jak właściwie prowadzić uprawę grzybów?
- Grzyby i ich uprawa – postaw na growkit
- Grzybnie do kupienia dla początkujących
- MrMyko – growkity od sprawdzonego dostawcy
- Podsumowanie
Grzybnia i grzyby – czy są tym samym?
Grzybnia, grzyby, zarodniki, owocniki – brzmi to dla Ciebie jak czarna magia? Spieszymy z pomocą. Poniżej umieszczamy wyjaśnienia wszystkich tych pojęć.
- Grzybnia – plecha stanowiąca ciało grzybów. Odpowiada za absorpcję składników odżywczych. Jest zbudowana z sieci cienkich, nitkowatych struktur, które nazywa się hifami. Grzybnia ma zdolność rozprzestrzeniania się na dużej powierzchni, jednak mimo to może pozostać niewidoczna dla oka.
- Grzyby – organizmy cudzożywne zaliczane do plechowców. Nie posiadają tkanek ani organów. Nie są w stanie same syntetyzować związków organicznych z substancji nieorganicznych. Potrzebują gotowych substancji odżywczych. Pozyskują je z materii organicznej, która jest wytworzona przez rośliny lub zwierzęta.
- Zarodniki – komórki rozrodcze grzybów wytwarzane w zarodniach, które pękają, kiedy są gotowe, wypuszczając tym samym na zewnątrz wspomniane komórki rozrodcze. Sprawdź dostępne w naszym sklepie wyjątkowe zarodniki Golden Teacher oraz McKennaii.
- Owocniki – zbita część grzybni, w której na zewnątrz lub wewnątrz powstają zarodniki płciowe. Ich budowa różni się zależnie od wybranej grupy grzybów.
Jak właściwie prowadzić uprawę grzybów?
Na samym początku warto podkreślić, że w Polsce uprawa grzybów psylocybinowych w domu musi odbywać się wyłącznie w celach edukacyjnych. Dopuszczając do powstania owocników, w których zawarta jest psylocyna i psylocybina (główne substancje psychodeliczne) łamiemy przepisy Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. W świetle prawa dozwolone jest natomiast posiadanie zarodników oraz grzybni.
Psylocyna to organiczny związek chemiczny z rodziny tryptamin, blisko spokrewniony strukturalnie z serotoniną (neuroprzekaźnik odpowiedzialny za regulację nastroju). Kiedy psylocyna wiąże się z receptorami serotoniny, informacje w mózgu są modyfikowane. Na skutek tego następują zmiany w myśleniu oraz percepcji. Psylocyna powoduje występowanie szerokiej gamy efektów psychoaktywnych. Z tego też względu substancja ta jest nielegalna m.in. w Polsce.
Hodowla grzybni to proces wymagający przede wszystkim cierpliwości. Należy stale kontrolować środowisko uprawy, zapewniając optymalne warunki dla wzrostu. Najważniejsze są trzy czynniki:
- regulacja temperatury,
- odpowiednia wilgotność;
- ilość docierającego światła.
Aby uprawa grzybów przyniosła oczekiwane rezultaty, pamiętaj o sterylności. Jeśli narzędzia, których używasz, miały jakikolwiek kontakt z grzybami, należy je bardzo dokładnie oczyścić. Zapobiegniesz w ten sposób zakażeniu pleśnią lub bakteriami.
Grzyby i ich uprawa – postaw na growkit
Growkity to specjalne zestawy do hodowli grzybów, które zawierają substrat skolonizowany grzybnią. Cena takiej paczki jest zależna od wagi produktu oraz jego odmiany. Growkit idealnie nadaje się do stawiania pierwszych kroków w świecie mykologii. Sprawdzi się zarówno dla amatorów, jak i bardziej obeznanych hodowców. Wybierając odpowiedni zestaw, który nie będzie trudny w utrzymaniu, zwróć uwagę na podstawowe aspekty:
- Łatwość w użyciu – jasność instrukcji oraz prostota obsługi to klucz do prawidłowo poprowadzonej hodowli. Dzięki temu osoba niedoświadczona może z łatwością zacząć swoją przygodę z obserwacją grzybni.
- Klasa grzybów – wysoka jakość zarodników to najważniejszy punkt, jeśli chodzi o satysfakcjonującą uprawę. Na dobry growkit składa się przede wszystkim porządnie rozwinięta grzybnia.
- Dostęp do wsparcia instrukcyjnego – różnego rodzaju tutoriale oraz/lub przewodniki są niesamowicie przydatne osobie, która dopiero wdraża się w świat grzybów.
Grzybnie do kupienia dla początkujących
Jeśli jesteś nowicjuszem w dziedzinie mykologii, na pewno zastanawiasz się, jakie są najlepsze grzybnie do kupienia na start. Wychodząc naprzeciw Twoim potrzebom, przygotowaliśmy opis trzech najpopularniejszych zestawów do hodowli, które nie są trudne w utrzymaniu:
- Growkit Golden Teacher – ta odmiana jest polecana głównie ze względu na łatwość w uprawie. Najlepiej przebiega ona w temperaturze około 21-25°C. Golden Teacher jest znany z tego, że produkuje dużą ilość zarodników. Można stosować je do hodowli następnych grzybów.
- Growkit McKennaii – ten zestaw to istna gratka dla mykologów. Badając grzyby McKennaii pod mikroskopem dostrzeżesz naprawdę fascynujące i piękne obrazy. Ponadto jest to jedna z łatwiejszych odmian do uprawy.
- Colombian growkit – jeśli zależy Ci na szybkim procesie kolonizacji, ta odmiana jest stworzona dla Ciebie. Oglądanie zarodników grzybów Colombian to czysta przyjemność. Ich unikalny czerwono-brązowy kolor cieszy oczy niejednego badacza.
Wejdź na naszą stronę i wybierz jeden z dostępnych growkitów, aby zacząć rozwijać swoją pasję już dziś!
MrMyko – growkity od sprawdzonego dostawcy
Produkty od MrMyko to gwarancja wysokiej jakości, dzięki której możesz liczyć na udaną obserwację grzybni. Oglądanie jej pod mikroskopem to wspaniałe przeżycie dla każdego, kto interesuje się mykologią oraz chce poszerzyć swoją wiedzę na temat grzybów. Growkity przechowujemy we właściwych warunkach, dbając przy tym, aby grzybnia nie uległa zniszczeniom podczas przesyłki. Oferowane przez nas zestawy są w 100% legalne, ponieważ nie zawierają owocników.
Podsumowanie
Chcąc zagłębić się w niesamowity świat grzybów pomyśl nad skorzystaniem z growkitów. Dają one możliwość obserwacji grzybni pod mikroskopem oraz badania jej na wszelkie sposoby. Odkryj choć jeden z 1,5 miliona gatunków żyjących na Ziemi (90% grzybów na świecie jest nadal nieznanych) i poczuj się jak prawdziwy mykolog!