Grzyby to jedne z pierwszych organizmów żyjących na Ziemi. Szacuje się, że na świecie występuje nawet 5 milionów ich gatunków, jednak nie da się tego jednoznacznie określić. Na dzień dzisiejszy odkrytych jest ich około 150 tysięcy, a rocznie opisuje się do 2 tysięcy nowych. Grzyby pełnią ogromnie ważną rolę w naszym ekosystemie, m.in. rozkładają materię roślinną oraz zwierzęcą. Niektóre z nich są pasożytami, co w świecie fauny, flory oraz grzybów jest bardzo potrzebne. Regulują one bowiem występowanie innych organizmów – uśmiercają słabsze osobniki, dzięki czemu ich populacja składa się z silniejszych jednostek.
Soplówka jeżowata
Grzyb, jakim jest soplówka jeżowata (inaczej lion’s mane) jest organizmem pasożytującym na drzewach liściastych. Jego nazwa pochodzi od wyglądu, przypomina on bowiem lwią grzywę. Na podstawie badań stwierdzono, że zawiera on wiele substancji bioaktywnych, m.in. kwasy tłuszczowe, polisacharydy, aminokwasy oraz minerały. Jest stosowany w medycynie chińskiej i japońskiej od wieków. Według niej soplówka jeżowata pomaga w leczeniu chorób układu pokarmowego, przełyku, czy jelita grubego. Uważa się także, że posiada ona właściwości przeciwnowotworowe, a także zmniejszające skutki choroby Parkinsona i Alzheimera. Na rynku jest dostępnych wiele różnych suplementów diety z dodatkiem tego grzyba, a on sam jest również jadalny, zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. W smaku przypomina owoce morza – kraby, homary. W Polsce jest on jednak pod ścisłą ochroną od 1995 roku.
Wrośniak wielobarwny
Grzyb o nazwie wrośniak wielobarwny rośnie cały rok (grupowo) na pniach drzew, bardzo często już po ich obumarciu. Jego angielska nazwa to „turkey tail”, czyli indyczy ogon, co odnosi się do wyglądu grzyba, a w medycynie chińskiej – yun zhi (grzyb chmura). Przyczynia się on do białej zgnilizny drewna, która jest formą przejściową między zgnilizną korozyjną a destrukcyjną. W Polsce uznawany za niejadalny. W krajach Dalekiego Wschodu natomiast już od dawien dawna stosowany jako środek leczniczy. Według ludowych wierzeń zaparzony susz z wrośniaka pomagał na choroby płuc. W 1970 roku rozpoczęto badania kliniczne nad indyczym ogonem i skupiły się one głównie na skuteczności grzyba w immunoterapii nowotworów sutka, jelita grubego, żołądka, przełyku oraz płuc. Amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła jakiś czas temu badania kliniczne nad wyciągiem z wrośniaka wielobarwnego, dzięki czemu pacjenci w zaawansowanym stadium raka prostaty będą mogli z niego skorzystać, łącząc go z chemioterapią.
Golden teacher
Golden teacher to grzyby o charakterystycznym wyglądzie. Posiadają żółte lub złote kapelusze, które u dorosłych organizmów osiągają średnicę do 5 cm. Ich zarodniki mają fioletowy kolor. To jeden z najpopularniejszych wariantów łysiczki kubańskiej. Jeśli chodzi o pochodzenie tej odmiany, to te informacje nie są do końca znane. Prawdopodobnie golden teacher został odkryty w latach 80. lub 90. XX wieku. Jest to grzyb łatwy w hodowli – odporny na zanieczyszczenia, który szybko kolonizuje. Warto nadmienić, że w Polsce jest uprawa tego grzyba nie jest legalna. Można tylko posiadać grzybnię, np. w celu obserwacji kolonizacji podłoża. W owocnikach tego gatunku, podobnie jak w owocnikach innych gatunków łysiczek, znajduje się haucynogenna psylocybina. Stąd też możliwe jest sprzedawanie grzybni w grow kitach, ale tylko i wyłącznie do celów edukacyjnych oraz badawczych. Należy zutylizować zestaw przed pojawieniem się owocników.
Opisane powyżej gatunki grzybów to tylko jedne z licznych wspaniałych okazów występujących na naszym globie. Każdy z nich ma inne właściwości i jest wyjątkowy na swój własny sposób. To królestwo jest bogate w wiele oryginalnie wyglądających osobników o różnych działaniach, a 90% z istniejących na kuli ziemskiej przypadków jest nadal nieodkrytych. Świat grzybów jest cały czas w ogromnym procencie zagadką dla mykologów, którzy non stop odkrywają coraz to nowsze egzemplarze i ich zastosowania w życiu codziennym jak i w nauce. Od zarania dziejów grzyby były używane przez ludzi na całym świecie i to nie zmieniło się aż do dzisiejszego dnia.