Występowanie grzybów możemy zaobserwować na całej kuli ziemskiej. Jest to potężne i nadal mało odkryte królestwo, które istnieje prawdopodobnie nawet od miliarda lat. Szacuje się, że nie jest nam znane nawet 90% grzybów na świecie. Żyją one zarówno na lądzie, jak i w wodzie, a pierwsze ich badania sięgają XVI wieku. Są ostatnim ogniwem w łańcuchu pokarmowym. Bez nich ekosystem nie byłby taki sam – rozkładają one bowiem liście, gałęzie oraz inne szczątki organiczne, których związki wracają do ekosystemu. Grzyby to nieoceniony skarb natury, który ma wiele zastosowań, zarówno w świecie nauki, jak i w życiu codziennym. Wiedza mykologów na temat tego królestwa stale się poszerza.
- Czym jest grzybnia i do czego możemy jej użyć?
- Growkit – czym jest i jaki najlepiej wybrać?
- Dlaczego warto zacząć przygodę z hodowlą grzybów z growkitem?
Czym jest grzybnia i do czego możemy jej użyć?
Grzybnia to plecha stanowiąca ciało grzybów, zbudowana z wyrośniętej i rozgałęzionej strzępki lub wielu strzępek skupionych w jednym miejscu, których nie dostrzeżemy gołym okiem, a przy pomocy mikroskopu. Możemy podzielić ją ze względu na budowę, funkcję oraz rozwój. Mykolodzy stosują grzybnię do badań mikroskopowych, ale może to zrobić każdy, kto posiada growkit oraz potrzebny sprzęt. Dzięki temu możliwe jest zaobserwowanie szczegółów jej struktury komórkowej, przez co poznajemy funkcję grzybni oraz wszelkich procesów w niej zachodzących. Równie ciekawym zagadnieniem jest badanie struktury strzępek. Poznając ich rozmieszczenie oraz układ możemy nauczyć się odróżniać poszczególne gatunki i rodzaje. Wykonując badania pod mikroskopem, rozpoznaje się także choroby wywoływane przez grzyby, identyfikując ich patogeny. Grzybnia jest od dawien dawna wykorzystywana jako substancja wspomagająca leczenie, a w dzisiejszych czasach staje się to coraz popularniejszym rozwiązaniem. Jest środkiem pomagającym w walce między innymi z chorobami trawienia, serca i układu krążenia. Dostępne grzybnie na sprzedaż mogą być zarodkiem do rozwinięcia ciekawej pasji.
Growkit – czym jest i jaki najlepiej wybrać?
Growkit to gotowy już zestaw umożliwiający hodowlę grzybów. Składa się z kilku elementów: pojemnika, substratu oraz zarodników. Posiadanie oraz sprzedaż growkitów jest jak najbardziej legalna, pod warunkiem że grzybnię wykorzystamy do celów edukacyjnych lub obserwacyjnych. Nie może ona zawierać psylocybiny, ponieważ ma właściwości psychodeliczne. W Polsce nielegalne jest spożywanie substancji, które w składzie posiadają ten związek chemiczny. Growkity są zaprojektowane w taki sposób, aby każdy, nawet osoba, która pierwszy raz ma z nimi styczność, bez problemu mogła poradzić sobie z uprawą grzybów. Najlepszą opcją dla początkujących będzie zestaw z jasnymi wytycznymi. Powinien być prosty w obsłudze, z instrukcją przeprowadzająca krok po kroku przez cały proces. Najważniejszym jednak aspektem jest jakość grzybni. Warto zrobić porządny research dotyczący sklepu oraz oferowanych produktów, aby zminimalizować prawdopodobieństwo dostania growkitu na niskim poziomie.
Dlaczego warto zacząć przygodę z hodowlą grzybów z growkitem?
Uprawa grzybów może być procesem nieskomplikowanym i przyjemnym. Dla domowych mykologów growkit jest dobrym startem w drodze do dalszego rozwijania swoich zainteresowań. Dlaczego? Oto kilka powodów:
-
Dostępność – rynek polski może zaproponować ogromny wybór zestawów do samodzielnego wyhodowania grzybów. Jest ich również kilka rodzajów (klasyczny, automatyczny bez udziału człowieka, substratowy), tak samo jak gatunków do uprawy.
-
Prostota w obsłudze – growkity są stworzone w taki sposób, aby sprawiały jak najmniej problemów nawet osobom początkującym. Posiadają czytelne instrukcje, a wszystko, czego potrzebujemy, jest już w środku zestawu.
-
Wartość edukacyjna – obserwacja naszych własnych grzybów niesie ze sobą naukę fascynującego świata tego królestwa.
-
Bezpieczna uprawa – kontaminacja kultury jest popularnym zjawiskiem podczas hodowli, a użycie growkitu zmniejsza ryzyko jej występowania.
Grzyby to niesamowite organizmy, które zaskakują ludzi swoimi właściwościami już od wieków. Warto oddać się badaniom nad nimi i dowiedzieć się nieco więcej między innymi o ich niezwykle ciekawych strukturach, które możemy obserwować pod mikroskopem.