Grzyb golden teacher to jedna z najbardziej znanych odmian psilocybe cubensis, czyli łysiczki kubańskiej. Popularność zdobył w latach 80. XX wieku. Był wtedy niezwykle fascynującym organizmem i jest nim do dziś. Nieważne, czy jesteś doświadczonym mykologiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę w tej dziedzinie – „złoty nauczyciel” będzie idealnym materiałem do badań pod mikroskopem. Dzięki niemu można zagłębić się w niesamowity świat grzybów bez ich zażywania. Poniższy tekst ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi nieco informacji na temat tego organizmu, a może i przy okazji zachęcić do jego bliższego poznania.
  1. Golden teacher – pochodzenie
  2. Budowa i wygląd grzyba golden teacher
  3. Golden teacher – hodowla
  4. Instrukcja dotycząca rozpoczęcia uprawy
  5. Growkit golden teacher – ułatw sobie pracę
  6. Growkit golden teacher od MrMyko
  7. Mikrodawkowanie grzyba golden teacher
  8. Podsumowanie

Golden teacher – pochodzenie

Nie jest do końca wiadome, kiedy i gdzie „złoty nauczyciel” został odkryty. Niektóre teorie mówią o pochodzeniu holenderskim, inne sugerują, że został zidentyfikowany na wybrzeżu wschodniego stanu Georgia w Stanach Zjednoczonych. Jednak najbardziej prawdopodobne jest, że wywodzi się z Florydy. Pierwsze pogłoski na jego temat pojawiły się pod koniec lat 70. XX w. i pochodziły z Zatoki Meksykańskiej. Golden teacher mushrooms cechują się pięknymi, złocistymi kapeluszami i to one mogły przyciągnąć uwagę poszukiwaczy grzybów psylocybinowych.

Budowa i wygląd grzyba golden teacher

„Złoty nauczyciel” to charakterystyczny okaz. Ciężko pomylić go z inną odmianą łysiczki. Kapelusz ma średnicę od 4 do 8 cm. W początkowej fazie wzrostu jego kształt jest owalny lub kulisty, z zawiniętymi do środka brzegami. Z czasem rozpościera się oraz spłaszcza. Najważniejszy jest jednak kolor. To złocistożółta barwa z lekkimi tonami bursztynu i brązu. Trzonek grzyba ma wysokość od 6 do 12 cm i jest smukły. Kolory, jakie można zazwyczaj dostrzec, to biały lub kremowy.

Golden teacher – hodowla

Na samym początku musimy podkreślić, że w Polsce spożywanie grzybów golden teacher, jak i ich hodowla do celów innych niż edukacyjne są nielegalne. W świetle prawa akceptowalne jest posiadanie grzybni oraz zarodników. Nie wolno jednak dopuścić do powstania owocników, w których wytwarza się psylocyna oraz psylocybina. Są to główne substancje psychodeliczne, odpowiadające m.in. za występowanie halucynacji.
Hodowla „złotego nauczyciela” może być fascynującym hobby, oferującym głębsze zrozumienie biologii grzybów. Przed rozpoczęciem uprawy warto przygotować niezbędne sprzęty:
  • strzykawkę z zarodnikami,
  • słoiki do sterylizacji,
  • podłoże,
  • pojemnik do inkubacji,
  • sterylizator,
  • środki dezynfekujące, maseczki, rękawiczki.

Instrukcja dotycząca rozpoczęcia uprawy

Chcąc przejść przez proces samodzielnej hodowli, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:
  1. Przygotowanie podłoża – zmieszaj 2 części wermikulitu, 1 część mąki ryżowej i 1 część wody. Rozłóż mieszaninę do słoików w równomierny sposób.
  2. Sterylizacja – wstaw słoiki do szybkowaru na 60 minut. Następnie pozostaw do wystygnięcia.
  3. Dezynfekcja – umyj ręce, załóż przygotowane wcześniej maseczkę oraz rękawiczki.
  4. Przystąp do dezynfekcji igły strzykawki z zarodnikami, ogrzewając ją nad płomieniem.
  5. Inokulacja – przebij uszczelki słoików igłą, wprowadzając do środka niewielką zawartość zarodników. Zakręć słoiki.
  6. Inkubacja – słoiki umieść w ciepłym, ciemnym miejscu w temperaturze od 21 do 27 stopni Celsjusza.
  7. Przeniesienie do pojemnika owocującego – gdy podłoże zostanie skolonizowane przez białą grzybnię, wyłóż dno pojemnika warstwą wermikulitu. Spryskaj ją wodą.
  8. Przenieś grzybnię ze słoików do tak przygotowanego naczynia. Regularnie zwilżaj go wodą ze spryskiwacza.
  9. Owocowanie – po czasie od kilku dni do tygodni pojawią się pierwsze pączki grzybów.

Growkit golden teacher – ułatw sobie pracę

Jeśli przeprowadzenie samodzielnej uprawy grzybów golden teacher wydaje się być zbyt skomplikowane, polecamy wybrać growkit. To specjalny zestaw ułatwiający hodowlę. Zawiera on już skolonizowaną grzybnię. To idealny produkt do stawiania pierwszych kroków w świecie mykologii. Jest przeznaczony nie tylko dla amatorów, ale również bardziej zaawansowanych hodowców. Jeśli jednak to Twój pierwszy raz z growkitem golden teacher, zwróć uwagę na to, czy jest to produkt o prostej i jasnej instrukcji. Zrób research na temat jakości grzybni w wybranym zestawie, np. poczytaj fora. Sprawdź, czy w internecie występują tutoriale lub/i przewodniki, to na pewno ułatwi zadanie.

Growkit golden teacher od MrMyko

Szukasz zestawu do hodowli golden teacher od sprawdzonego sprzedawcy? Growbox dostępny na stronie MrMyko to wysokiej jakości produkt. Dzięki niemu możesz z łatwością oddać się swojej pasji, jaką jest mykologia. Growkity wszystkich odmian grzybów przechowujemy w optymalnych dla nich warunkach. Sprawdź dostępny na stronie zestaw do uprawy „złotego nauczyciela” i ciesz się owocnymi badaniami już dziś!

Mikrodawkowanie grzyba golden teacher

Obecnie o zaletach grzybów mówi się coraz częściej i głośniej w kontekście potencjalnego leczenia różnego rodzaju schorzeń psychicznych, w tym np. depresji. W gronie odmian, które wykorzystuje się do badań, występuje również golden teacher. Dawkowanie tego grzyba jest zależne od formy przeprowadzanych testów oraz badanej choroby. Inną porcję dostanie osoba cierpiąca na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, a inną pacjent z PTSD. Mikrodawkowanie m.in. golden teachera jest jedną z form stosowanych w celu samouzdrawiania przez wiele osób. Warto wspomnieć tu, że terapia z udziałem grzybów psylocybinowych jest obecnie prowadzona w formie badań klinicznych. Nie należy leczyć się samodzielnie, ponieważ może to przynieść więcej szkód niż pożytku. Tym bardziej że zażywanie oraz posiadanie owocników jest w Polsce w pełni nielegalne.

Podsumowanie

„Złoty nauczyciel” to fascynujący gatunek grzybów psylocybinowych. Zdobył on popularność zarówno wśród naukowców badających potencjalne korzyści terapeutyczne psychodelików, jak i początkujących mykologów. Jego charakterystyczny wygląd oraz relatywnie prosta hodowla sprawiają, że jest to niezwykle interesujący organizm. Obserwacja tego niesamowitego gatunku przypomni o bogactwie, jakie oferuje natura oraz o jej nieograniczonych możliwościach.